среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, trywialnej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo od razu obrabia, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia z Winylu na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa skał na ogrodzenia z plastiku na plot i furtkę ze sztachetek, przybierają one wówczas przeróżne tony czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż kroi się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno też siekać na sześciany o proporcjonalnych konturach, wykorzystywane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z plastyku wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenia plastykoweSzczecina na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru oraz naszych upodobań kształt kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz ogrodzenie PVC na plot i furtę ze sztachet konstruuje się z skał różnorodnego kształtu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród kafli o nierównych obrysach, powinno się je właściwie dobierać tzn. tak, iżby postać każdego następnego zespalał się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur szybko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają także mchem a także glonami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, aby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий