понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot czyli żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne najczęściej pełnia funkcje ogrodzenia, niemniej częstokroć służą także za ozdobę. Na ogól takie ogrodzenie PVC stawia się w słonecznych miejscach, gdzie błyskawicznie wzrastają oraz mocno gęstnieją. Wiele uroku maja także takie rosnące ogrodzenia, które wiodą przez osłonięte kąciki parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek względnie kwiatami aranżują przyciągające spojrzenie obrazki, a ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego płotu uspokaja i relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w skwerze, oraz nasze upodobania i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko również ekspansywnie kwitną, jednakże wymagają tez wiele miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia z PCV z Przemkowa zdołają być bardzo wysmukłe, jednak trzeba je regularnie skracać i raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, albowiem takie ogrodzenie tworzy się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje susze,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•regularnie podcinany ładnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony widocznej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie Winylowe z Szczebrzeszyna stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. Jeśli mamy wiele miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe plot było bardzo wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий